Gaming Weekend во МКЦ!

Настанот ќе се одржи на 23-24/03/2019 во МКЦ (Концерт сала) и ќе се состои од многу содржини, натпревари во друштвени игри, но и релаксирано гејмање и претставување на друштвени игри.

УЧЕСТВОТО НА СИТЕ ТУРНИРИ Е БЕСПЛАТНО!

 •  Главниот настан ќе биде играње на најпознатите светски хитови во борд гејмингот, како и многу други најразлични друштвени игри. Секој што ќе дојде ќе може да игра некоја од многуте друштвени игри кои ќе бидат на располагање, а со самото учество на настанот СЕКОЈ ИГРАЧ станува потенцијален добитник на една од двете супер награди – DIXIT и BLUFF, кои ќе бидат доделени по случаен избор!
  Секој учесник ќе има шанса да добие и маичка, 3Д испринтани фигури и уште многу други супер награди…
 •  Board Game Day – Целодневно дружење/играње на друштвени игри. Донесете своја игра или играјте некоја од игрите што друг ќе ги донесе!
 •  Своjта најнова игри COLOMA ќе ја претстават македонските издавачи Final Frontier Games
 •  Ќе се одржи Државно првенство во една од најпопуларните игри со карти – Yu-Gi-Oh! на кое ќе биде прогласен шампионот на Македонија за 2019 година.
 •  Ќе се одржи турнир во најпопуларната игра со карти во светот – Magic:The Gathering, како и презентација на играта и доделување на бесплатни шпилови за сите оние кои што се уште не знаат како се игра.
 •  Ќе се одржи презентација на игри со минијатури – Warhammer и Blood Bawl. Сите љубители на минијатурите ќе може да дојдат, да поиграат и да дознаат повеќе за ова несекојдневно хоби, кое покрај играње, опфаќа склопување и боење на минијатурите.
 •  Ќе се одржи официјален турнир во најпопуларната онлајн игра со карти – Hearthstone, на кој ќе може сите играчи на оваа игра да се забавуваат, да се запознаат и да се дружат со останатите Хартстоунџии од цела Македонија.
 •  Ќе се одржи турнир во KeyForge една од најбрзо растечките игри со карти во светот. Погодна за сите што сакаат стратешки игри со карти но немаат време за собирање на колекции.
 •  Ќе се одржи натпревар во редење на сложувалки од најпопуларната компанија за пазли – Ravensburger.
 •  Играње на RPG Dungeon & Dragons. Најпознатата игра со улоги во светот (Role Playing Games).
 •  Ќе се одржи натпревар во брзо решавање на Рубикови коцки. Сите љубители на ова супер интересно хоби ќе може да се дружат, но и да се пробаат против најбрзите решавачи на коцки во Македонија.

НАГРАДИ:

 • За настанот со друштвени игри ќе се доделуваат следните две игри:
 • Друштвена игра Dixit, една од најпопуларните игри во светот
 • Друштвена игра Bluff, наградувана и многу забавна игра со коцки
 • На државното првенство во Yu-Gi-Oh! ќе се додели специјален сет – Legendary Heroes Decks.
 • На презентацијата на Magic:The Gathering ќе се доделуваат бесплатни шпилови Меџик.
 • На турнирот во Magic:The Gathering ќе се додели специјален сет – From The Vault: Annihilation.
 • На натпреварот во Hearthstone ќе се додели оригинални награди од Blizzard.
 • На нaтпреварот во KeyForge ќе се додели шпил од оваа игра.
 • На натпреварот во редење сложувалки ќе се додели сложувалка од најпопуларната компанија за пазли – Ravensburger.
 • На натпреварот во решавање на Рубикова коцка за првите 3 места се обезбедени ваучери во вредност од 10$ од SpeedCubeShop. Дополнително шампионот ќе добие коцка MoYu RTS3.

Организатори и главни спонзори на настанот се M3DS Академија за 3D и Game Design и Гоблин Друштвени Игри
Партнери : Final Frontier Games и Македонска Кјубинг Асоцијација / Macedonian Cubing Association – MCA

No photo description available.No photo description available.

TOP

Најава

Направи профил

Вашите податоци ќе бидат употребени за подобро искуство со нашиот сајт, да имате пристап до вашиот профил на сајтот, и се останато опишано во политика на приватност.

Обновување на лозинката

Ја заборавивте лозинката? Ве молиме внесете го вашето корисничко име или е-маил адреса. Ќе добиете линк за да креирате нова лозинка преку е-маил.

Кошничка (0)